Otevřený dopis starostovi k hazardu

Vážený pane starosto,

zítra máte údajně jednat na radě o povolení provozovny kasina v budově restaurace Jiskra. Chceme vyjádřit znepokojení a varovat před nedomyšleným rozhodnutím v této věci.

Proč se obávat samotného rozhodování?

Město má možnost regulovat vyhláškami hazard. Pokud by v budoucnu město schválilo prohibiční vyhlášku, hazardní podniky nemají šanci se s městem soudit, mohou se soudit pouze s ministerstvem financí, které jim hazardní přístroje a hry povoluje.

Pokud by ale provozovatel budoucího zařízení měl v ruce rozhodnutí městské rady nebo zastupitelstva, kde se vyjadřuje souhlas se záměrem využití prostor ke kasinu, a pak městská reprezentace změnila názor a schválila zakazující vyhlášku, mohl by provozovatel žalovat město o ušlý zisk nebo tímto způsobem vydírat. Provozovatel budoucího kasina samozřejmě chce mít jistotu návratnosti investice do stavebních úprav, ale město by mu nemělo tímto do budoucna garantovat možnost provozování špinavého podnikání v hazardu.

K hazardu samotnému

Město má usilovat o rozvoj prospěšných služeb. Na hustě obydleném sídlišti, v jediné sídlištní restauraci takový podnik nemá co dělat. Hazard potřebuje stále novou klientelu a toto místo je pro něho ideální, ale pro místní občany, jejichž zájmy by město mělo hájit, představuje maximální riziko, že pocítí negativní jevy spojené s hazardem.

Argumentace přínosu části peněz z hazardu do městské kasy znamená schvalovat okrádání vlastních občanů za tento “úplatek”. Hazard vysává město, ničí závislé i jejich rodiny. V herně na Jiskře, před kterou jsme Vás už před jejím vznikem varovali, už jsou vidět sociálně slabí, kteří zkoušejí “štěstí” házením sociálních dávek do automatů.

Také upozorňujeme na nedodržování platných vyhlášek města k provozování hazardu ve vnitřním městě.

Žádáme o zvážení našeho stanoviska.

S pozdravem

Za pirátskou stranu

Mgr. Václav Urban

Ing. Oldřich Máca

Ing. Jiří Princ

Naše starší stanovisko k hazardu:

http://otevrenyhradec.cz/o-hazardu-ve-meste/

Na vědomí: média